اطلاعات


شهر مسکو پایتخت و قلب روسیه به شمار می رود. این شهر در مرکز شرق اروپا، مابین رودخانه های ولگا و اکا واقع شده است. به لطف شبکه ی بسیار وسیعی  از کانال ها، مسکو بندرگاه مرکز حمل و نقل دریایی کشور روسیه محسوب می گردد. این شهر هزاران کیلومتر وسعت دارد و یکی از شمالی ترین پایتخت های جهان به شمار می آید. از مرکز شهر تا حومه بین 15 تا 25 کیلومتر فاصله وجود دارد که البته به جهت و مسیر حرکت نیز بستگی دارد.
از نظر تاریخی، مسکو را بر اساس یک طرح حلقوی منشعب ساخته اند. اولین حلقه جاده هایی هستند که سرتاسر حاشیه ی کرملین را در     بر می گیرند و آخرین حلقه، جاده ی کمربندی مسکو است که با محیط  دایره ای 109 کیلومتر، مرزهای رسمی و فعلی شهر مسکو را مشخص می نماید.
آب و هوای مسکو معتدل قاره ای است و فصل های آن به خوبی مشخص هستند. در طول فصل زمستان برف این شهر را به رنگ سفید یکدست می پوشاند و در بهار و تابستان گیاهان سبز، پارک ها و باغ های این شهر را رنگ آمیزی می نمایند. برگ های طلایی هم در پاییز زینت بخش این شهر می شوند.
مسکو شهری بسیار سرسبز است و بیش از چهل و دو درصد از مساحت این شهر را باغ ها، پارک ها و جنگل ها پوشانده اند. این شهر تقریباً دارای پنجاه پارک و جنگل و بیش از هفتصد بلوار و باغ کوچک می باشد. این موضوع مسکو را در میان پایتخت های جهان بی نظیر می سازد.
شهر مسکو در ارتفاع 160 -135 متری از سطح دریا، در یک دره واقع شده است، اما دارای تپه ها و ارتفاعاتی نیز می باشد. طبق افسانه ای، هفت تپه همانند همانگونه که در روم هست، در آن جا وجود دارد. مرتفع ترین نقطه ی مسکو 253 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
کوتاه ترین روز مسکو (22 دسامبر)، تنها 6 ساعت و 57 دقیقه است. در این روز خورشید در ساعت 9 طلوع و در ساعت 15 و 57 دقیقه غروب می کند.
بلندترین روز مسکو (21 ژوئن)، 17 ساعت و 31 دقیقه است. در این روز خورشید در ساعت 4 و 34 دقیقه طلوع و در ساعت 22 و 20 دقیقه غروب می کند. اختلاف زمان شهر مسکو با تهران یک ساعت و سی دقیقه می باشد. زمان بین المللی شهر مسکو در تابستان +4:00 GMT و در زمستان +3:00 است.
جمعیتی حدود 9 میلیون نفر در مسکو ساکن هستند. اهالی مسکو از نظر سواد و تحصیلات در سطح بسیار بالایی قرار دارند. از هر سه نفر، یک نفر تحصیلات عالی دارد و اکثر ساکنین این شهر دبیرستان را به پایان رسانده اند.
طبق آمار خانم ها در این شهر بیش از آقایان تحصیلات عالی دارند. مسکو تقریباً دارای دوهزار دبیرستان می باشد و چهار هزار کتابخانه ی عمومی این شهر بیش از چهارصد میلیون کتاب را در خود جای داده است.
شهر مسکو بیش از ششصد موزه، صدوسی سالن تئاتر، بیست سالن کنسرت بزرگ، هشتاد نمایشگاه و گالری نقاشی، صدوبیست سالن سینما و دویست مرکز تفریحی دارد. سه سیرک دائماً در این شهر در حال اجرای نمایش می باشند.
مسکو از نظر امکانات ورزشی شهری غنی محسوب می گردد. این شهر دارای صد استادیوم و ورزشگاه، پنجاه استخر شنا، دویست زمین فوتبال، سی و پنج باشگاه قایق رانی، هفت باشگاه سوارکاری، نه پیست اسکی، هفت باشگاه شطرنج، بیست جایگاه ماهیگیری و سیزده کلوپ ورزشی جهانگردی می باشد.
این شهر مرکز بسیار بزرگ علم و دانش، انتشارات، فن آوری و اقدامات بشر دوستانه می باشد. بیش از هزار مجله، روزنامه و ژورنال در این شهر منتشر می گردد و بسیاری از کتاب ها به زبان روسی و سایر زبان ها در این شهر منتشر شده است. تعداد بسیار زیادی از مراکز رادیو و تلویزیون در این شهر فعال هستند.
شهر مسکو مرکزی بی نظیر و کامل برای جهانگردان بین المللی است. مردم مسکو و شهردار آن از هیچ عملی برای کمک به میهمانان دریغ نمی ورزند.
در این شهر بیش از صدو بیست هتل، پانصد رستوران، ششصد کافی شاپ، هزاران مغازه، پنج فرودگاه، نه ایستگاه راه آهن و   شبکه ی وسیع مترو برای پذیرایی از گردشگران آمادگی کامل دارند.
در حال حاضر شهر مسکو پذیرای گردشگرانی است که از اکثر کشور های جهان مایلند با فرهنگ باستانی روسیه، بناهای تاریخی، کلیساها، کاخ ها، باغ ها، میادین، گنجینه های بی نظیر و موزه های آن آشنا شوند.
بنا به دستور یونسکو هشتصد و پنجاهمین سالگرد احداث مسکو به عنوان واقعه ی مهم تاریخی ثبت و در سال 1997 جشن های بزرگی به همین مناسبت برگزار گردید.
به پایتخت روسیه، مسکوی زیبا خوش آمدید!
مسکو در فراز و نشیب تاریخ
این شهر در سال 1147 توسط یوری دالگورکی به عنوان پایتخت روسیه بنا نهاده شد. در آن زمان نه کرملینی وجود داشت و نه میدان سرخ. در این منطقه ماهیگیران، شکارچیان و پیشه وران مختلفی مانند سفالگران، چرمگران، آهنگران، کفاشان و حتی زرگران فعالیت داشتند.
کم کم در بین آنان بازرگانی رونق گرفت، راه های آبی از هر طرف به سوی این شهر گشوده شد و در رودخانه ی مسکو قایق های بربری پیدا شدند.
قایق ها سیر حرکت خود را به آن سوی رودخانه باز کردند و به این ترتیب بود که تجارت عمده در زمینه ی تولیدات جنگی آغاز گردید.
بدین ترتیب، حدود صد الی صد و پنجاه سال قبل از پیدایش اسمی مسکو، شهر کوچکی به وجود آمد. رشد و توسعه ی مسکوی جوان باعث شد پیشه وران و بازرگانان به مسکو رو آورند که این مسئله به خودی خود توجه غارتگران را جلب کرده و زمینه ای شد برای آغاز حملات آن ها به مسکو. به همین دلیل بود که ضرورت دفاع از مسکو و داشتن دژ مستحکم احساس شد. در سال 1156 میلادی در تپه های باراویتسکی دیوارها و برج های چوبی محکمی را به عنوان دژ بنا کردند.
شورشگران عاصی به سرکردگی شاهزاده ایزن گلیسو در سال 1177 به مسکو یورش آوردند. آن ها کرملین و قریه های اطراف آن را آتش زدند، اما خیلی زود در محل ویرانی ها قامت دیوار های کرملین بلندتر شد. در سال 1209 مسکو را نیروهای شاهزادگان ریازان، ایزیاسف و میخاییل محاصره کردند. اما آن ها هم شکست خورده و عقب رانده شدند. قریب یک ربع قرن بعد تاتارها به سرکردگی باته یه، نوه ی چنگیز خان به مسکو حمله آوردند و کشتار وحشتناکی به راه انداختند.
آن ها آنچه را که می سوخت آتش زدند و آنچه را که قابل فروش بود با خود بردند، هر چه را می شد دزدید، غارت و هر زنده جان، حتی کودکان و پیرمردان را هم قتل عام کردند.
در سال های 1340-1339 شاهزاده مسکو، ایوان کالیتا، اطراف کرملین را که محوطه اصلی مسکو به شمار می رفت دیواری از چوب بلوط کشید. از آبادی جدید هنوز ربع قرن نگذشته بود که آتش سوزی، کرملین چوبی را به خاک و خاکستر تبدیل کرد. این حادثه باعث شد که در ساخت مجدد کرملین از سنگ استفاده شود. در این منطقه، میدانی وجود داشت که بازرگانان در آن فعالیت داشتند، میدانی که ما امروزه به نام میدان سرخ می شناسیم.
مسکو وسعت پیدا می کرد، استحکام می یافت و قامت می کشید، اما از آرامش خبری نبود، حتی زمانی که دشمن شکست خورده و فرار کرد آتشی بر پا نمود که حتی دیوار های سنگی هم در برابر آن نتوانست مقاومت کند. شهروندان مسکو هم نتوانستند به آسانی این آتش را خاموش سازند. شهرهای دیگر تاریخی روسیه از جمله مسکو جنگ، آفت، غارت و آتش سوزی را در طول تاریخ خود تجربه کرده است. اما آن چه بر سر مسکو آمد تلخ ترین بود؛ هزاران نفر کشته و هزاران کودک یتیم، محروم و بینوا شدند.
پاییز سال 1380 حاکمان روسیه تصمیم گرفتند دست تاتارها را برای همیشه از مسکو کوتاه کنند و بعد از یک نبرد شدید، دشمن را شکست دادند و در مسکو جشن بزرگی بر پا شد. از آن پس سال ها آرامشی نسبی بر این شهر حکمفرما بود.
در نخستین سال های دهه ی دوم قرن نوزده، روسیه مورد تهاجم نیروهای فرانسه قرار گرفت. امروز در بخشی از مسکو که خیابان کوتوزفسکی خوانده می شود پارک و موزه ی پیروزی ساخته شده است. ارتش فرانسه تا این نقطه پیشروی کرد، اما این نقطه ی پایان بود. آن ها همین جا زمین گیر شدند. چند ماه بعد نیروهای ناپلئون سرشکسته و مغلوب راه بازگشت را در پیش گرفتند.
 

نقشه گوگل

موقعیت مسکو در نقشه

گالری تصاویر


اطلاعات

بعضی از اطلاعات مهم درباره مسکو

 • کشور: روسیه
 • جمعیت: 2,322
 • پیش شماره تلفن: 23
 • منطقه زمانی: سرد

اشتراک گذاری


جاذبه های مسکو


مجله آنلاین دلتابان

آخرین مطالب بروز شده مجله گردشگری دلتابان

 • گردشگری لوکس ۳ خرداد ۱۳۹۷

  برج العرب

  برج‌العرب، تنها هتل 7ستاره در دنیا که با 321متر ارتفاع، دومین هتل مرتفع دنیا و جزو گران‌ترین‌ مراکز اقامتی در جهان محسوب می‌شود. موضوع شگفت‌انگیز در مورد برج این است که روی جزیره‌ای مصنوعی بنا شده است که ۲۸۰ متر از ساحل جمیرا دبی فاصله دارد و توسط یک پل اختصاصی منحنی به ساحل متصل […]

 • گردشگری لوکس ۳ خرداد ۱۳۹۷

  برج الخلیفه

  ساخت برج خلیفه در سال 2004 شروع شد و در ژانویه 2010 بهره‌برداری شد. نام (خلیفه) در روز بهره‌برداری توسط امیر دبی به این برج داده‌شد. برج خلیفه 828 متر ارتفاع، 160 طبقه، بیش از هزار واحد آپارتمان، 49 طبقه اداری، 4 استخر و یک کتابخانه مخصوص ساکنان برج دارد. علاوه بر این یک هتل […]

 • گردشگری لوکس ۳ خرداد ۱۳۹۷

  شهـر آسمـان خـراش‌ها، دبی

  دبی، يکي از شهرهاي مهم امارات متحده عربي است که در طول چند سال از شهری بدون چشم‌اندازهای دیدنی و تسهیلات به منطقه‌ای زیبا و پر از جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده است. این شهر یکی از هفت امارت امیرنشین امارات متحده عربی است که هر ساله گردشگران فراوانی را در خود جای می‌دهد، به‌طوریکه طیف […]

 • اسـکای پارک سوچی

  اسکای پارک یکی از جاذبه‌های سوچی است و اولین پارک مرتفع دنیاست که توسط ای‌جی‌هکت، مخترع پرش بانجی، ساخته شد. پس از آزمایش‌های متعدد، آقای ای‌جی با پرش غیرقانونی معروفش از برج ایفل در سال 1987، توجه جهان را به پرش بانجی معطوف کرد. از آن پس، نام ای‌جی‌هکت و پرش بانجی بر زبان‌ها افتاد. […]

 • کاخ پترگوف

  در حومه شهر سنت‌پترزبورگ و در کنار خليج فنلاند مکاني وجود دارد که بي‌ترديد يکي از زيباترين مجموعه‌هاي دنيا يعني پترگوف را در خود جاي داده است. پتر کبير در سال 1711 شروع به احداث قصر به سبک کاخ ورساي فرانسه کرد. پترگوف از دو پارک بالا و پايين تشکيل شده است و مساحت کلي […]

 • مـوزه آرمیتـاژ

  لغت آرميتاژ که ريشه فرانسوي دارد به معناي مکان خلوت است. اين موزه بزرگ‌ترين موزه‌ جهان و افتخار ملي روسيه به شمار مي‌رود و نشانه‌ هنر معماري و فرهنگ روسيه است که در سن‌‌پترزبورگ واقع شده است. اين موزه داراي مجموعه‌اي از آثار هنري تراز اول دنيا و همچنين کاخ‌هاي زيبا و اتاق‌هاي مجلل است […]

 • میدان سرخ مسکو

  سرخ در فرهنگ مردم روسيه به معناي زيبا است. ميدان سرخ از مشهورترين ميدان‌هاي جهان است. قلب شهر مسکو و نماد کشور روسيه به شمار مي‌رود. بسته شدن قراردادهاي بازرگاني، آماده شدن نيروهاي ملي جهت حمله با تاتارها، ساخت آرامگاه لنين و موزه لنين، رژه‌ ارتش سرخ، راهپيمايي ميليوني مردم از اين ميدان، وجود کليساي […]